Netmak

  blog o modzie na Siebie

  Aparatura i przepis na bimber czyli jak zrobić bimber z owoców

  Aparatura i przepis na bimber czyli jak zrobić bimber z owoców

  /
  /
  /
  102551 Odsłon

  Jednoznacznie nie da się przedstawić przepisu na bimber, który sprawdziłby się u wszystkich. Wynika to z wielu czynników: jakości wody, owoców, sposobu gotowania i warunków w jakich pracuje zacier. Mogę jednak przedstawić metody jakie od wielu lat stosuję i udoskonalam, być może pomoże to Wam uzyskać dobrej jakości bimber. Zanim jednak to nastąpi tytułem wstępu przedstawię kilka uniwersalnych zasad:

  1. Przygotowując nastaw pamiętajmy o ilości cukru – zacier po wypracowaniu powinien być wytrawny ( w smaku nie powinniśmy wyczuwać cukru )
  2. Przygotowując bimber z owoców zadbajmy by zacier nie zawierał dużej ilości osadów i resztek owoców. Dolewając wypracowany zacier do kotła użyjmy sitaka – owoce mogą w końcowym etapie gotowania bimbru przypalać się na grzałkach.
  3. Zacier nie może zbyt długo „leżeć” po wypracowaniu drożdży – gdy w rurkach fermentacyjnych nie przepływają gazy (CO2), to sygnał do rozpoczęcia gotowania.
  4. Nie należy gotować bimbru z owoców więcej jak dwa razy.
  Aparatura do bimbru
  Aparatura do bimbru

  Aparatura do bimbru

  Według mnie najlepsza aparatura do bimbru to taka, która wykonana jest ze stali kwaso-odpornej – łatwa w utrzymaniu czystości, nie wchodzi w reakcję z alkoholem, nie koroduje itd. Zalet jest naprawdę wiele, kiedyś eksperymentowałem ze szkłem – finał był zawsze ten sam: stłuczka. Albo podczas mycia, albo podczas transportu zawsze kończyło się wyszczerbieniem łączeń albo potłuczeniem. Destylator do bimbru, który widzicie na zdjęciu wykonałem sam korzystając z dostępnych w sklepach metalowych materiałów. Rurki kwasoodporne, szklane, grzałka itp bez najmniejszego problemu można dziś kupić. Jedyny problem to: usługi tokarskie i spawanie kwasówki – dyskretny i zaufany tokarz na wagę złota. Komu nie chce się robić takiej aparatury do pędzenia bimbru w internecie znajdzie mnóstwo lepszych lub gorszych urządzeń. Moja rada przy kupnie: jak najmniej elektroniki – termometry, czujniku itp z czasem ulegną awarii …

  Ale poklei. Całkiem przypadkowo udało mi się zdobić niesamowity bimber ze śliwek. Jako smakosz wina postanowiłem zrobić ze śliwek słodkie deserowe wino. Przygotowałem według jakiegoś przepisu nastaw, wino wypracowało, dwa razy zlałem młode wino i … Ani to smaku ani wyglądu. Załamałem się tyle pracy na marne … zrywanie owoców, wyciskanie soku itd. Myślę trudno przegotuję to i zobaczymy. Przegotowałem dwa razy wino ze śliwek wyszło SUPER!!!. Poczęstowałem kilka osób i niebo w gębie. Pozornie przykra przygoda z tym winem „ale niema tego złego co by na dobre nie wyszło”.

  Jak zrobić dobry bimber? Przygotujmy bimber z owoców.

  W pierwszym etapie musimy zadbać o owoce. Umyte zdrowe i dojrzałe owoce w miarę możliwości rozdrabniamy. Umieszczamy w beczce 200l dodajemy rozpuszczony w wodzie cukier. Uzupełniamy beczkę wodą tak by znalazło się jeszcze miejsce na matkę drożdżową (około 5l). Już po kilku godzinach obserwujemy intensywnie pracujący zacier. Celowo nie podaję ilości cukru bo zależy ona od owoców jakie używamy do produkcji bimbru. Jeżeli użyjemy słodkich owoców ( śliwki, truskawki, winogrona ) powinniśmy dodać mniej cukru, jeżeli wżyjemy kwaśnych owoców – ilość ta może być nieco większa ( porzeczka, jabłka).

  Mijają kolejne trzy tygodnie zacier powinien już wypracować. Odlewam około pół szklanki zacieru by spróbować czy nie jest słodki. To bardzo ważne żeby zacier był wytrawny. Gotowanie słodkiego zacieru nie sprzyja smakowi bimbru. Wraz z ubytkiem alkoholu, zmniejsza się objętość gotowanego płynu – zwiększa się zatem stężenie cukru, który może przypalać się na grzałkach powodując uwolnienie charakterystycznego zapachu.

  Jeżeli zacier nie pracuje a jest słodki odlewamy cześć do innego naczynia i uzupełniamy beczkę wodą tak aby obniżyć stężenie cukru. Nie przejmujemy się na tym etapie mocą. Nie stracimy w ten sposób ani kropli alkoholu, zmniejszymy tylko jego stężenie.

  Zawartość beczki możemy przelewać do kotła i rozpocząć gotowanie. W moim przypadku są to cztery gotowania. Z każdej beczki 200l odlewam kolejno 50 litrów do kotła, z którego otrzymuję 10l. Bimbru o mocy 35-40%. Po przegotowaniu całej beczki 200l mam 45l 35-40 alkoholu. Podczas podgrzewania zacieru możemy użyć całej mocy kotła ( mój ma 3500 kWh ) w momencie gdy zacier zaczyna wrzeć zmniejszam moc tak aby utrzymać delikatne wrzenie. Obserwuje temperaturę chłodnicy, jeżeli korpus chłodnicy jest ciepły odkręcam delikatnie zimną wodę. Chodzi o utrzymanie jak najniższej temperatury wewnątrz chłodnicy. Innym sposobem sprawdzenia czy skraplanie alkoholu w chłodnicy zachodzi prawidłowo jest obserwacja temperatury alkoholu przy wylocie z chłodnicy czyli tuż po skropleniu. Jeżeli na wylocie alkohol jest wyczuwalnie ciepły należy – albo zmniejszyć moc kotła albo odkręcić minimalnie wodę.

  Aparatura - chłodnica do bimbru
  Aparatura – chłodnica do bimbru

  Musimy znaleźć złoty środek – ilość oparów powstałych w kotle podczas gotowania musi być skroplona na chłodnicy – w przeciwnym wypadku nie skroplony alkohol bezpowrotnie wyleci poza aparaturę. W pomieszczeniu czuć charakterystyczny zapach.

  Po wyregulowaniu procesu wrzenia z procesem chłodzenia obserwujemy moc. Dobra aparatura do bimbru powinna na samym początku gotowania uzyskiwać alkohol o mocy 80-85%. Jednak wraz z upływającym czasem moc obniża się( uzupełniamy co jakiś czas probówkę tak aby na bieżąco śledzić stężenie alkoholu). Ja gotuje bimber do momentu kiedy wskaźnik pokazuje około 14-16 %. Nie należy gotować dalej. Przypominam zależy nam na wyrobie wysokiej jakości.

  Pierwsze gotowanie zwiększyło moc i oczyściło alkohol. W smaku czuć charakterystyczny smak użytych owoców. Nie jest to jeszcze koniec naszej pracy. Prawdziwy bimber musi mieć MOC. I tu ważna wskazówka – dokładnie myjemy kocioł przed drugim gotowaniem.

  Bimber z pierwszego gotowania umieszczam ponownie w kotle i doprowadzam do wrzenia. Postępuję zgodnie z zasadami jakie towarzyszyły podczas pierwszego gotowa z tą różnica że zmieniają się stężenia alkoholu. Na samym początku aparatura daje alkohol o mocy nawet 90-95% !!! kontrolując temperaturę chłodnicy i skroplonego alkoholu gotuję, bimber do momentu w którym skropliny osiąga 14-16%.

  Na tym etapie kończymy gotowanie bimbru z owoców. Nie należy gotować po raz trzeci. Proces destylacji polega na oczyszczani i rozdzielaniu frakcji. Jeżeli przegotujemy jeszcze raz – bimber straci dużą część swoich walorów smakowych.

  Prawidłowo przeprowadzony proces pozwala na wyprodukowanie wysokiej jakości bimbru o mocy 70-75%. W smaku możemy wyczuć owoce oraz charakterystyczną dla młodego bimbru goryczkę. Bimber umieszczam w dokładnie umytym szklanym balonie na okres 2-3 tygodni. W tym czasie zmieni się smak charakterystyczna goryczka zanikania na korzyść smaku owoców. Możemy rozcieńczyć bimber do 50% dolewając przegotowaną wodę. Po upływie 2-3 dni możemy przystąpić do degustacji.

  Aparatura do bimbru
  Aparatura do bimbru

  Mam nadzieję że dowiedzieliście się jak zrobić bimber z owoców. Przepis na bimber lub raczej prezentowana metoda dotyczy wyrobu ze wszystkich owoców, zachęcam do eksperymentowania i dzielenia się swoimi wnioskami w komentarzach. Z mojej strony dodam – spożycie tak przygotowanego alkoholu nie powoduje kaca. Po wypiciu nawet 0.7l/osoba na drugi dzień nie boli głowa nie ma objawów jakie towarzyszyłyby wypisu monopolu. Jedyne dolegliwości to uczucie picia – trochę suszy – szklanka chłodnego, orzeźwiającego napoju przywraca uśmiech na twarzy. Można nawet wbić klina 50ml, to działa lepiej.

  Jak użyteczny był ten post?

  Kliknij gwiazdkę, aby ocenić wpis!

  Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 552

  Dotychczas brak głosów! Jako pierwszy oceń ten post.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

  24 Komentarze

  1. nie wiem czy forum jeszcze aktywne, mam pytanie

   jestem relatywnie początkujący, abratka kupiłem od znajomego, myślę że niezła maszyna

   ostatnio robiłem zacier ze śliwek ale na drożdżach cobra – gorzelniczych. Owocu było na oko, cukru tak samo, wyszło chyba na baniak 50 około 10 kg owocu i 7 cukru

   przy niskiej kolumnie od początku do końca miałem ok 90%, ale po redukcji do 45% jakoś coś tam niegra, i jakiś metaliczny posmak i wogóle nie śliwowica a spirytus…

   pomożecie? jak dobrze przygotować taki na 50 litrów aby osiągnąć rozsądny produkt? Mój abratek od poczatku do końca leci 90 więc nie mam kontroli nad tym…

  2. Witam
   Mam pytanie odnośnie kolumny jakie jest wypełnienie i ile cm go jest, oraz chłodnicy czy woda krąży w spirali czy w obudowie i chłodzi spiralę? Pozdrawiam

  3. Zrobiłem wg.twojego przepisu z jabłek kwaśnych soczystych i troche papierówki spadziowej dorzuciłem wyszło super wieś piana ;) zacieru miałem 500 litra

  4. Jestem starym podkarpackim bimbrownikiem, w latach 50-tych jak gonili za bimber robiłem nawet z mleka zakopując kanki na polu żeby MO nie znalazło. Teraz nie mam aparatury i bazuje na tym co mi kto da ale jedno jest pewne, że dobry bimber to jak stara szkocka jest o wiele zdrowszy od państwowej hary. Ja zawsze dodawałem trochę rodzynek lub garść żyta lub ryżu.Trzeba tylko uważać aby nie przypalić zaczynu, ja przepuszczam trzy razy i nikt nie udowodni, że jest to bimber domowej roboty!

   • Bimber nie domowej roboty to nie bimber tylko nie wiadomo co:) Po to się robi bimber, żeby bimber było czuć!!! i w smaku i w zapachu. Chcesz owocówki to kup lubelską, śliwowicy to kup śliwowicę a bimber ma być bimbrem i tyle w temacie.

  5. Z całym szacunkiem, otrzymujesz extrat jak za komuny, dlaczego nie stosujesz kolumny rektyfikacyjnej, jest to technologia ogólnie znana. Dostaniesz dużo lepszej jakości wyrób. Pozdrawiam, Daniel.

  6. Od kilku lat produkuję wino. Jest doskonałe /opinia degustatorów/ Zastanawiam się na wyprodukowaniem swojskiej. Nie mam aparatury, czym ją zastąpić? czy szybkowar do owoców spełni swoją rolę ?

  7. A ja przegotowałem ostatni bimber ze śliwek dwa razy, a później polowe przegotowałem jeszcze raz. Aromatu w ogóle nie stracił, a wydaje mi się, ze potrójnie gotowany jest smaczniejszy. Z jakiego powodu sugerujesz gotować bimber z owoców maks. dwa razy?

   • Możesz gotować ile tylko chcesz. Jeśli masz wydajną aparaturę i w drugim gotowaniu masz 75-80 % alkoholu to jaki jest sens gotować jeszcze raz a potem dodać wodę żeby bimber by pitny?

  8. Ja gotuję bimber tylko raz i jest bardzo dobry tylko zamiast kolumny mam 3 odstojniki i wyłączam przy 50 procentach reszta idzie na drugi raz z nowym zacierem a przepis na zacier 30 kg owoców 30 kg cukru 10 kostek drożdży z biedronki i wszystko do beczki 200l i do pełna wody znajomym aż się uszy trzęsą jak piją!

  9. Mi zawsze wychodzi dobry bimber aparatura tak jak Twoja z kwasówki z kolumną rektyfikacyjną, dobrze przygotowany zacier. Zawsze postępuję według wypróbowanego schematu. Spisuję zawsze ile dodałem cukru wody oraz drożdży. Zawsze używam drożdże gorzelniane ponieważ fermentacja trwa krótko około dwa tygodnie. Osad z dna „pod plot sąsiada” a reszta do kotła i pomału gotuję. Wychodzi zawsze!

   1. Drożdże gorzelniane
   2. Dobry bimber aparatura albo szklana albo kwasówka!
   3. Gotować powoli!
  10. Bardzo ciekawie wszystko opisujesz i podoba mi sie Twoje podejście do tematyki. Ja dopiero zaczynam, więc jestem jak najbardziej otwarty na wszelkie sugestie. Dotychczas zrobiłem jedynie parę nalewek (głównie cytrynówkę) i raz wino, ale ostatnio postanowiliśmy z kuzynem zrobić trochę własnej śliwowicy. Przepis naszego mentora (szwagra) brzmiał: 25kg śliwek i 10 kg cukru wymieszanego oczywiście we wodzie. Bez drożdży! Po 4 tyg wzięliśmy się za destylację i po drugim gotowaniu wyszedł całkiem smaczny bimber. Dlatego też od razu kupiliśmy 40 kg śliwek, 16 kg cukru i zrobiliśmy nowy nastaw. Moje pytanie dotyczy drożdży. Po co właściwie daje się drożdże, skoro bez drożdży bimber wychodzi pierwsza klasa (tak nam się przynajmniej wydaje)? Gdy kiedyś robiłem wino z wiśni, też nie dałem ani grama drożdży i winko wyszło rewelacyjne.
   Pozdrawiam serdecznie!

   • Jeśli chodzi o wątpliwości związane z dodawaniem drożdży to powiem tyle. Drożdże są wszędzie, na owocach są dzikie drożdże, które w odpowiednich warunkach owszem dają alkohol. Ja dodaję drożdży szlachetnych ponieważ można uzyskać większą moc ( w optymalnych warunkach wino ma 18% a zacier na bimber około 15-16%), zacier czy wino jest bardziej odporne na choroby i lepiej fermentuje.

  11. Przepis na bimber całkiem niezły. Brzmi na tyle zachęcająco, że kilka pomysłów wdrożę przy następnej produkcji. Zobaczmy czy uda się pozbyć zapachu drożdży … jeśli tak ten przepis na bimber będzie rewelacją!

   • Naszym celem jest dobry bimber z owoców, aparatura z deflegmatorem skutecznie oczyszcza i pozbawia bimbru tego na czym nam najbardziej zależy – smak owoców. Tak aparatura sprawdza się najlepiej gdy chcemy uzyskać bimber znacznej mocy i dobrze oczyszczony.

  12. Jak zrobić dobry bimber? Właśnie tak jak tu napisano! Szukałem i kombinowałem bo mój bimber śmierdział drożdżami i nieprzyjemnie się odbijał … Zrobiłem prawie tak samo jak tu napisano i od razu sukces! Mój bimber nie śmierdzi drożdżami, wchodzi super! Wielkie dzięki za podpowiedź.

  13. Mam aparat z refluksem (aparatura do bimbru) jak gotuje owocówki to wyłączam refluks wtedy moc ok 70%. Ostatnio gotowałem śliwki (renklody) i nie wyszło najlepiej czuć drożdże.

   • Następny nastaw spróbuj zrobić według zasad w tym artykule. Przygotuj zacier tak by po wypracowaniu był wytrawny, zlewając zacier do kotła uważaj by osad z dna nie wymieszał i nie przedostał się do kotła. Bimber na pewno nie będzie miał smaku drożdży.

   • Aparatura jak najbardziej własnej roboty. Wszystko wykonane ze stali kwasoodpornej. Połączenia kolumny, chłodnicy i kotła są gwintowane natomiast reszta spawana w osłonie argonu. Kocioł mieści 55l zacieru, natomiast dwie grzałki o łącznej mocy 3500 W podgrzewają zacier. Zacier, aparatura bimber i dobry przepis klucz do sukcesu!

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Wysokość ta DIV wymagane do włączenia lepki pasek boczny