img

Wyciskanie soku z owoców

/
/
/
2599 Odsłon

Szczegółowe informacje dotyczące wyciskania soku z owoców przy pomocy wyciskarki przedstawiłem poniżej. Jednak szerzej konstrukcja wyciskarki została omówiona w artykule: wyciskarki do owoców. Zachęcam do lektury.

Wyciskanie soku z owoców

Prasa do wina
Prasa do wina

Otrzymanie moszczy owocowego czyli wyciskanie soku ze świeżych owoców odbywa się w dwóch etapach.

1. Przygotowujemy owoce do przerobu, ważymy, przebieramy i myjemy.
2. Owoce można poddać zmiażdżeniu i rozdrobnieniu, a z miazgi wyciskamy sok. Wyciśnięcie soku z całych owoców jest trudne. Łatwiej nam będzie uzyskać sok z owoców uprzednio rozdrobnionych lub zmiażdżonych. Nie należy zbyt mocno miażdżyć owoców, dlatego że sok będzie się źle wyciskał i może być mętny. Najlepszym urządzeniem do otrzymania moszczu z dużej ilości owoców jest prasa. Używając prasy musimy pamiętać, że tłoczenie należy prowadzić powoli, stopniowo dokręcając śrubę. Pestki znajdujące się w większości owoców zawierają substancje, które wpływają ujemnie na późniejszy smak wina.

Zabiegi dodatkowe stosowane przy wyciskaniu moszczu.

Niektóre owoce np. śliwki czy czarna porzeczka zawierają dużo substancji kleistych, co powoduje z reguły małą ilość moszczu. Aby zwiększyć wydajność można poddać ( przed tłoczeniem ) miazgę pewnym zabiegom ułatwiającym dalszą pracę.

Podgrzewanie miazgi

Miazgę podgrzać do 50-60 C przez około 30 min. Następnie pozostawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej do wystygnięcia. Podgrzewanie obniża lepkość soku co ułatwia oddzielenie go od miazgi przy tłoczeniu.

Maceracja

Zabieg ten polega na przetrzymaniu miazgi owocowej ( np jabłkowej ) na kilkanaście godzin w spokoju. Powoduje to łatwiejsze oddawanie soku przez komórki owocowe i zwiększa wydajność moszczu. Należy pamiętać o tym aby owoce były zdrowe i nie zafermentowane, a także o tym aby zabieg ten nie był przeprowadzany w okresach wielkich upałów. W czasie maceracji istnieje możliwość zakażenia miazgi drobnoustrojami takimi jak: pleśnie czy bakterie owocowe.

Fermentacja w miazdze.

Zabieg ten stosujemy przy wyrobie win czerwonych. W skórce owoców znajdują się substancje garbnikowe oraz barwnik. Owoce po rozdrobnieniu zalewamy wodą do 3/4 objętości i pozostawiamy na 3-4 dni w temperaturze pokojowej do fermentacji. Skórka owoców zawiera substancje garbnikowe oraz barwnik, które przedostają się do wody. W początkowym okresie moszcz fermentuje wraz z owocami a dopiero później zawartość naczynia poddaje się tłoczeniu.  Proces ten zalecany jest przy wyrobie win z jeżyn, wiśni, czy jagód.

Fermentacja w miazdze ma kilka zalet:

  • moszcz zawiera więcej ekstraktów, barwnika i garbnika.
  • ułatwia tłoczenie, zwiększa wydajność.
  • fermentacja odbywa się szybciej,
  • powstałe wino dobrze się klaruje.

Wadą tego procesu jest łatwość zakażenia moszczu drożdżami kożuchowymi (powstaje charakterystyczny kożuch na powierzchni ) lub bakteriami octowymi (zapach octu). Możemy jednak zapobiec temu dodając około  0,5l na 10 kg owoców dobrze fermentującego moszczu, nastawionego na drożdżach winiarskich. Tym sposobem wprowadzamy do miazgi dużą ilość drożdży szlachetnych, które rozwijając się nie dopuszczają do rozwoju drożdży dzikich i innych szkodliwych drobnoustrojów.

5 Komentarze

  1. Zwracam się do MARCINA z prośbą o informację umożliwiającą wykonanie we własnym zakresie wyciskarki do owoców.

  2. Interesuje mnie prasa do owoców (wyciskarka do owoców), taka jak na załączonym obrazku. Gdzie ją można nabyć?

    • Tą wyciskarkę do owoców zrobiłem sam … Ale problemu z kupnem mieć nie powinieneś jest kilka podobnych ofert w sieci.

  3. Użycie prasy do wyciskania soku z owoców daje o wiele lepsze efekty. Przede wszystkim praca idzie znacznie szybciej, polecam to urządzanie wszystkim, którzy mają dużo owoców i dużo pracy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wysokość ta DIV wymagane do włączenia lepki pasek boczny