img

  Wyciskarka do owoców, prasa do wina

  /
  /
  /
  4866 Odsłon

  Użycie wyciskarki do owoców podczas wyrobu wina, nalewki lub soków w znaczny sposób ułatwia pracę i podnosi wydajność. W ubiegłym roku miałem okazję opisać Państwu kilka procesów stosowanych przy wyrobie wina. W omówionych procesach zaprezentowałem możliwości jakie daje zastosowanie wyciskarki do owoców.
  Kiedy zacząłem wyrabiać wina szybko przekonałem, się że każdy litr okupiony jest dużym wysiłkiem. Mycie, rozdrabnianie owoców a nie kiedy nawet zerwanie … jest dość sporo pracy. A nie wszystkie owoce pozwalają na uzyskanie dużej ilości moszczu myślę tutaj o jabłkach, śliwkach (kiedy nastawiam bimber). I właśnie w tym artykule chciałbym podzielić się z Państwem swoimi opiniami na temat prasy do owoców.

  Wyciskarka do owoców
  Wyciskarka do owoców

  Konstrukcja wyciskarki do owoców nie jest mocno skomplikowanym urządzeniem. Korzystając z możliwości i umiejętność postanowiłem sam zbudować wyciskarkę. Statyw, podstawa z rynną, oraz dźwignia wykonane są ze zwykłej stali pokrytej lakierem proszkowym.

  Kiedy moja wyciskarka była już gotowa czytaj: pospawana, złożyłem wizytę w lakierni proszkowej koszt 50 zł.

  Konstrukcja prasy do owoców.

  Podstawa wykonana z blachy o grubości 0,8mm do której przystawałem płaskownik tak by utworzył rynnę. Moszcz lub sok spływa swobodnie do naczynia. Kosz do którego wsypuję owoce wykonany jest z dębowych desek, natomiast obejma z blachy kwasaoodpornej. Poniżej przedstawię zdjęcia, które z pewnością opowiedzą więcej niż moje słowa.

  Rynna na sok lub moszcz
  Rynna na sok lub moszcz
  Dźwignia prasy do wina
  Dźwignia prasy do wina
  Podstawa wyciskarki
  Podstawa wyciskarki
  Dębowy koszy wyciskarki
  Dębowy koszy wyciskarki
  Wyciskarka do owoców z góry
  Wyciskarka do owoców z góry

  Dużym usprawnieniem pracy jest wykorzystanie nylonowych worków. Owoce najpierw wkładam do worka następnie do kosza i tłoczę. Sprasowane owoce łatwo można wyjąc z kosza. Dziękuję za uwagę, zaprasza do dyskusji i liczę na Państwa opinie.

  11 Komentarze

  1. wyciskarka na oko jest ok. Mam pytanie zrobiłby Pan mi taką i ile by to kosztowało?? Pozdrawiam
   Daniel Skoczylas

  2. Super jest ta wyciskarka do soku. Domowym sposobem można zbudować urządzenie które wyciśnie sok niemal z każdego owocu. Szkoda tylko, że tak dużo miejsca to zajmuje.

  3. witam;
   Mam jeszcze jedno pytanie. Czy worek nylonowy którego Pan używa do wyciskania moszczu to taki 10-12 litrów? Ja mam kosz o objętości roboczej około 17 litrów (wym. kosza: wys. w świetle=38cm [przyjmuję roboczą=30cm], średnica wewnętrzna=27cm). Czy ten 10-12 litrowy się nada? Jeśli to jest inny worek to proszę o namiar na sklep. Czy przez ten worek mają nie przejść pestki winogron? Czy może można coś takiego uszyć?
   I jeszcze coś: czym Pan rozdrabnia winogrona przed tłoczeniem i czy używa Pan enzymu do rozluźnienia struktury winogron i czy dodaje Pan wody i podgrzewa pulpę przed tłoczeniem?
   I ostatnie: czy już Pan w tym roku wycisnął moszcz i nastawił wino? I jaki to rok dla owoców według Pana?
   pozdrawiam i dziękuję;

  4. Również chciałbym zbudować podobną prasę. Proszę o kilka szczegółów. Jakiej średnicy jest gwint i skąd Pan go wziął? Popychacz (element dociskający) jest z drewna? Czy drewniane dno kosza jest z jednego kawałka drewna i jakiej jest grubości? Jaka jest średnica wewnętrzna (światło) kosza? Jakie są szczeliny między deszczułkami, mierząc od wewnątrz i jakiej deszczułki są grubości? Co to jest worek nylonowy?
   I jeszcze: ponieważ gromadzę winogron z kilku miejsc, czy nie mogę partii owoców odszypułkować, zgnieść, dosypać pirosiarczanu i przetrzymać 3-5dni? Potem wszystek zebrany winogron wytłoczyć na raz? I sporządzić nastaw z moszczu dodając pracujące drożdże wysoko alkoholizujące np. Burgund?
   Acha i zdjęcia szczegółów Pana prasy się nie ładują w IE i Mozilli, czy może Pan coś z tym zrobić (naprawić). Dziękuję

   • Tomaszu! Odpowiadając na Twoje pytania:

    1. Gwint bez problemu kupisz w dobrych sklepach metalowych. Na pewno nie Castorama czy OBI szukaj w specjalistycznych oferujących śruby, wkręty itp. Poproś od razu o dwie dopasowane nakrętki dwie stuki. Jednoznacznie niestety Ci nie odpowiem. Ale im drobniejszy gwint tym lepiej.

    2.Popychacz nie jest drewna całkowicie. Między popychaczem a śrubą zastosowałem łożysko oporowe, dopasowane przez rakarza. Natomiast popychacz nazwijmy bardziej fachowo tłok to wykonany z kwasówki „talerz” o grubości 0,7cm. Tego nie kupowałem po prostu wykombynowałem na złomie …

    3. Podawałem już wcześniej 27cm.

    4. Odstępy pomiędzy deszczówkami to 2 do 3 min. Co do grubości to nie ma znaczenia u mnie 2 cm,

    5. Worek nylonowy – przypomina dużą skarpetkę, z małymi otworami około 1 do 2 min. Umieszczam w nim owoce – lepiej wyjmuje cię cały worek niż ściśnięte owoce „luzem”

    6. Co do dzielenia winogron to nie do końca mam doświadczenie. Zawsze robię wszystko na raz. Myślę, że 3-5 dni w chłodnym miejscu nic nie powinno się stać. Co do drożdży to można w takim miksie użyć szlachetnych odmian.

    7. Co do zdjęć to admin coś pokręcił i zaraz napiszę mu maila żeby to naprawił dzięki za info.

    Pozdrawiam.

  5. A sokowirówką nie da rady? jaka różnica? tzn w innych zastosowaniach wiem że sokowirówka wypada słabo a co do wina? tez chodzi o to aby miedzy innymi nie podgrzewać? pozdrawiam

   • Czy sokowirówka będzie dobrym pomysłem … Tak jeśli masz kilka kilogramów owoców, w moim przypadku kiedy mam ich około 100kg będzie raczej problem. Wyciskarka do owoców sprawdza się kiedy mamy naprawdę dużo różnych owoców.

  6. ad.1 nie lakier proszkowy jest twardy, nie wpływa na smak wina czy nalewki.
   ad. 2 drewno dębowe wydało mi się najbardziej opowiedzenie do tego celu. Jest twarde, wytrzymałe ale ma swoje minusy. Pod wpływem wilgoci zmienia kształt (wygina się w różna strony) jednak ja nie zaobserwowałem tego zjawiska. Klepki mają 55cm długości i związane są obejmą o 5cm szerokości więc nie powinny zmienić kształtu.

  7. Mam kilka pytań:
   1. czy wyciskarki do owoców można pomalować zwykłą farbą.
   2. czy kosz musi być wykonany z drewna dębowego?

   Dzięki za info:)

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysokość ta DIV wymagane do włączenia lepki pasek boczny