img

  Przepis na chleb Irlandzki

  /
  /
  /
  863 Odsłon

  Czas lata szybko mija, tak szybko że nie zauważyłam jak bardzo zaczyna mi brakować smaków, które poznałam podczas urlopu. Pierwszy tydzień spędziłam z wizytą u siostry w Irlandii. Po dwóch latach nareszcie mogłyśmy porozmawiać o wielu … Pośród przysmaków, które miałam okazję spróbować duże wrażenie zrobił na mnie chleb irlandzki. W odróżnieniu od naszego tradycyjnego chleba chleb irlandzki wyrabiamy bez użycia drożdży. Do smaku trzeba się jednak przekonać. Więc jeśli mamy chwilę czasu i chcemy poznać nowe oblicze jakie ukaże chleb domowy zaczynamy.

  Chleb Irladzki
  Chleb Irladzki

  Przepis na chleb Irlandzki.

  Prezentowane proporcje wystarczą na 1 bochenek chleba. Nie polecam jednak przygotowywać większej ilości tego chleba najlepiej smakuje jak jest świeży, po dwóch dniach traci swój zachwycający smak.

  • 1,5 szklanki mąki pszennej
  • 2 szklanki mąki pszennej razowej
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 łyżki masła, zimne – pokroić na małe kawałki
  • 1,5 szklanki maślanki

  Pierwsze kroki przy wyrobie chleba to przesianie mąki, którą będziemy używać do wyrobu chleba. Odmierzyłam zatem po dwie szklanki zwykłej i razowej mąki pszennej. Dokładnie wymieszałam i jeszcze raz przesiałam na sitku do mąki.

  Dokładnie przesiewamy mąkę
  Dokładnie przesiewamy mąkę

  Następnie dodałam maślankę, sól i sodę, przygotowane wcześniej masło i wyrabiam ciasto. Kiedy wszystkie składniki zostały dokładnie połączone, uformowałam okrągły bochenek, mokrym możemy uczyniłam znak krzyża na jego powierzchni (nacięcie na głąbowatość 1-2 cm.)

  Piekarnik powinien osiągnąć temperaturę 220-230 C więc warto trochę wcześniej pomyśleć o jego rozgrzaniu. Piekarnik rozgrzewamy zanim przystąpimy do pracy.

  Ciasto wkładam do rozgrzanego piekarnika na 30-35 min. Osobiście uwielbiam zarumienioną i chrupiącą skórkę Państwo możecie sami zdecydować o stopniu wypieczenia. Jeśli pukamy w dno chleba i słyszymy pusty dźwięk jest to dla nas sygnał, że chleb dobrzenie wypiekł i możemy wyjąć go z piekarnika.

  Wypieczony bochenek chleba
  Wypieczony bochenek chleba

  Chleb najlepiej smakuje mi z serami, wędliną i dżemem wiśniowym. A państwu? Czekam na Twoją opnię.

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysokość ta DIV wymagane do włączenia lepki pasek boczny