img

  Przepis na sok z aronii

  /
  /
  /
  1985 Odsłon
  Sok z aronii
  Sok z aronii

  Świeżo zerwana aronia w smaku nie jest szczytem doznań porównywalnych do tych jakie dają nam truskawki czy porzeczka. Cierpkie owoce nadają się na sok, który w smaku jest przyjemny, a jego właściwości lecznicze zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem są cennym uzupełnieniem diety. W swoim sadzie mam 10 krzewów aronii więc owoców nie brakuje. Hodowla aronii nie wymaga specjalnych zabiegów, ograniczam się tylko wyrywania chwastów pod krzakami i przycinanie gałęzi.

  W zależności od ilości owoców sok z aronii zaczynam przygotowywać właśnie w sierpniu. Można co prawda poczekać do września lecz ilość owoców może tak obciążać gałęzie, że te zaczynają się Łamać. Zatem sok z aronii przygotowuję już w sierpniu „przerywając” tak by gałęzie nie połamały się.

  Nawiasem mówiąc smaku soku bynajmniej ja nie rozróżniam pomiędzy sokiem przygotowanym w sierpniu a tym we wrześniu. Różnicy nie ma.

  Przepis na sok

  Świerzno zerwane owoce, płuczę po czym ważę. Z każdego kilograma aronii powinniśmy uzyskać około 0,6l soku. Czyste owoce umieszczam w naczyniu i zasypuję cukrem. Na każdy kilogram aronii wsypuję 0,5 cukru. Następnie mieszam, owoce miażdżę i pozostawiam na 5 dni w ciepłym i ciemnym miejscu. W tym czasie owoce puszczą porządny sok.

  Kolejnym krokiem będzie zlanie soku do butelek i szczelne ich zamknięcie. Sok z aronii wykorzystuję jako barwnik do wina. Głęboki i intensywny kolor soku znacznie poprawia czerwony kolor win. Sok z aronii dodaję do herbaty lub najzwyczajniej w świecie mieszam kilka łyżeczka z zimną przegotowaną wodą.

  O leczniczych właściwościach soku z aronii nie będę się wypowiadała ponieważ istnieje wiele stron internetowych, na których ten temat został wyjaśniony.

  Dziękuję za uwagę i zachęcam do publikowania swoich opinii.

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysokość ta DIV wymagane do włączenia lepki pasek boczny