img

  Przepis na wino z rodzynek

  /
  /
  /
  4746 Odsłon
  Wino z rodzynek
  Rodzynki

  Wino rodzynkowe mocne.

  Nastaw:

  • 2,5 kg rodzynek,
  • 10l roztworu wody o zawartości 2 kg cukru,
  • 20ml soku z cytryny

  Odmierzamy 8l wody, w której rozpuszczamy 1kg cukru, 3g pożywki dla drożdży. Starannie wypłukane rodzynki rozdrabniamy i zalewamy przygotowaną wcześniej wodą. Dodajemy ok. 20 ml soku z cytryny. Do nastawu o tem. około 250C. dodajemy matkę drożdżową ( drożdże Tokay, Madera ) i poddajemy fermentacji. Po upływie tygodnia sprawdzamy Balling nastawu. Jeżeli wynik jest wysoki dodajemy brakującą ilość wody ( 2l ) z rozpuszczonym cukrem ( 0,5kg ). Po zakończeniu fermentacji głównej młode wino zlewamy z nad osadu i pozostawiamy do dalszej fermentacji. W okresie pierwszego roku obciąg wina należy powtórzyć dwukrotnie.

  Wino rodzynkowe stołowe.

  Przy wyrobie wina stołowego postępowanie zbliżone jest do przedstawionego powyżej z tym, że zmienia się ilość składników.
  Nastaw:

  • 1kg rodzynek,
  • 10l roztworu wody o zawartości 1,5 kg cukru,
  • 20ml soku z cytryny

  8 Komentarze

  1. No ja właśnie wczoraj nastawiłem sobie wino z rodzynek z dodatkiem pół kilograma miodu gryczanego- zobaczymy co z tego wyjdzie. A jako, że podgrzewałem mieszankę rodzynek, miodu, wody i cukru nabrało pięknego kolorku – taki trochę jak dobry miód pitny. Nawet już bardzo przyjemny zapaszek zaczyna się ulatniać z gąsiorka ;-)

  2. Dobrze że istnieją jeszcze ludzie, którzy dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami. Wino pracuje już trzeci miesiąc zobaczymy, zobaczymy … Na razie rodzynki napęczniały i powstał niewielki kożuch

  3. Koniecznie muszę wypróbować przepis na wino z rodzynek. Brzmi dziwnie choć rodzynki to nic innego jak wysuszone winogrona. Ciekawe czy wyjdzie

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysokość ta DIV wymagane do włączenia lepki pasek boczny