Dzisiaj jest: 29.3.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Jak odróżnić umowę o dzieło od umowy zlecenia w praktyce?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1519

Umowy cywilnoprawne są i w przyszłości równierz będą bardzo popularną formą zatrudnienia w naszym kraju. Tego typu umów nie należy się bać, jednak lepiej znać podstawowe różnice i informacjie.

Jak odróżnić umowę o dzieło od umowy zlecenia w praktyce?

Chcąc rozwijać dział prawny o prawach twórców, nie da się nie pisać o prawie cywilnym. Rozpoczynając serię notek na temat umowy o dzieło uregulowanej w kodeksie cywilinym, myślę, że warto najpierw wyjaśnić jak odróżnić umowę o dzieło od umowy zlecenia. W praktyce nie jest to wcale tak oczywiste.

Jeśli mamy umowę, w której płacimy za jakąś czynność należy zadać sobie pytanie : czy oczekujemy, że ta czynność ma odnieść konkretny rezultat, czy że czynność ma być starannie wykonywana przez określony czas? Jest to istotne, ponieważ umowa o dzieło to umowa o osiągnięcie jakiegoś rezultatu, a umowa zlecenie to umowa starannego działania. Jest to jedyne stosowane kryterium.

Jaka płynie z tego różnica dla Ciebie? Od tego czy zdecydujesz się na umowę o dzieło czy umowę zlecenia będzie zależało, czy zostaniesz zobowiązany do osiągnięcia konkretnych celów czy jedynie staranności. Warto pamiętać o tym aspekcie podczas rozmowy z osobą powierzającą nam pracę, która zarzuca nam, że nie wywiązujemy się ze swoich obowiązków.
Kancelaria Notarialna

Jeśli zastanawiam się jaką umowę powinnam zawrzeć przed prowadzeniem szkolenia, zadaje sobie pytanie: jaki będzie rezultat tego szkolenia? Otóż, bez względu na swoje zapewnienia, nie mogę stwierdzić że rezultatem będzie przeniesienie wiedzy na inne osoby. Nie jestem w stanie zagwarantować rezultatu. Tak naprawdę deklaruje się, że będę działała w sposób staranny przez cały okres prowadzenia szkolenia.

[edycja z 20 lutego 2013] W odpowiedzi na poniżej toczącą się dyskusję, również koncert powinien być uznany za umowę zlecenie, ponieważ zadaniem muzyków jest staranne działanie a nie osiągnięcie konkretnego rezultatu.

Dużo prostszym przykładem jest namalowanie portretu. W tym wypadku łatwiej jest rozliczać się za efekt pracy w postaci zamalowanego płótna, niż za staranność przeprowadzonych czynności. Przy czym, rezultatem umowy o dzieło może być zarówno dzieło materialne jak i niematerialne.

Tym samym, w ciemno mogę stwierdzić że jeśli jesteś freelancerem, większość umów zawieranych przez Ciebie z klientem to umowy o dzieło. Dotyczy to sprzedaży oprogramowania, tworzenia identyfikacji wizualnej czy sesji zdjęciowej. Dlatego też mam nadzieję, że ucieszą Cię moje kolejne notki, w którym będę rozpracowywać jak skorzystać z przepisów regulujących umowę o dzieło.

Zobacz wpis o skutkach opóźnienia wykonawcy w umowie o dzieło

Źródło: unsplash.com Toa Heftiba
Komentarze (Ilość: 4)
Malejąco Standardowy
  • Tomaszu
    2021-07-30 23:40:05 Zgłoś
    Czy mógłby Pan przywołać sygnaturę tego orzeczenia? Próbowałam je odnaleźć ale mi się nie udało.
  • W odpowiedzi
    2021-07-30 23:35:48 Zgłoś
    Odpowiadając na wątpliwości obojga przedmówców dodam, że jeżeli potraktuje się przy zawieraniu umowy wykład jako utwór autorski to właściwa będzie tylko umowa o dzieło. Wykład dotyczący określonego zagadnienia, przygotowany przez jego autora, posiadający przemyślaną indywidualną konstrukcję intelektualną i twórczy a nie odtwórczy charakter to utwór, rozliczany w oparciu o umowę o dzieło z uwzględnieniem 50% kosztów uzyskania przychodu z przeniesieniem (lub nie) części lub całości autorskich praw majątkowych na zamawiającego dzieło. Często nawet zapowiedzi konferansjerów i prezenterów imprez są rozliczane na umowę o dzieło, gdy mają twórczy i indywidualny charakter. O wiele prościej jest zidentyfikować zamawiającemu, czy będzie miał on do czynienia z utworem autorskim (umową o dzieło – utwór), czy też ze zwykłą umową o dzieło – rezultat, (gdzie koszty uzyskania przychodu wynoszą 20%) lub też z umową zlecenia w sytuacji gdy efektem pracy przyjmującego zamówienie do realizacji ma być stworzenie materialnego przedmiotu, czy to w postaci rzeźby, grafiki, prototypu nowego produktu, czy zaprojektowanej strony internetowej utrwalonej w postaci elektronicznej niż w przypadku opracowania autorskiego programu kampanii marketingowej, czy serii indywidualnych wykładów lub szkoleń. Zgodnie z orzecznictwem SN to od nasycenia dzieła pierwiastkiem twórczym będzie zależało, czy będziemy mieli do czynienia z umową o dzieło – utwór, czy ze zwykłą umową o dzieło – rezultat, lub zwykłą umową zlecenia. W ten sposób rysuje się podział pomiędzy tymi rodzajami umów cywilno-prawnych, który implikuje również inne skutki podatkowe.
  • Odpowiedź do przedmówców
    2021-07-30 23:31:38 Zgłoś
    No i moim zdaniem niesłusznie. Krzysztofie, co jest rezultatem wygłoszenia wykładu?
  • Odpowiedź do przedmówców
    2021-07-30 23:29:47 Zgłoś
    No dobra, ale równocześnie wygłoszenie wykładu jest o dzieło…
Polecane

Zapisz się do newslettera:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.