img

  Gołąbki, tradycyjny przepis na gołąbki

  /
  /
  /
  2750 Odsłon

  Zbliża się wiosna więc niedługo będą już do nabycia nowalijki. Nie mogę się już doczekać młodej kapusty. Jest ona idealna do potrawy, którą chciałabym państwu polecić. Otóż mam wielką ochotę zaproponować Wam tradycyjny przepis na gołąbki. Danie proste lecz wymaga sporo czasu i pracy, zapewniam Was, że warto. Do przygotowania gołąbków będziemy potrzebować średniej wielkości główkę młodej kapusty, mięso mielone około 0,5kg, paczkę ryżu, jajko, cebulę, koncentrat pomidorowy, sól i pieprz do smaku. Planując zakupy pamiętajmy o tych składnikach.

  Gołąbki
  Gołąbki

  Składanki na gołąbki

  • główkę młodej kapusty,
  • mięso mielone około 0,5kg,
  • torebkę ryżu,
  • jajko,
  • dużą cebulę,
  • koncentrat pomidorowy,
  • sól i pieprz do smaku.

  Ale zacznijmy od początku. Tak jak już wspomniałem kupujemy średniej wielkości kapustę, zdejmujemy dwa – trzy pierwsze liście z wierzchu i wyrzucamy, kapustę myjemy pod bieżącą wodą, wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą tak aby ją zakryła, solimy łyżkę. W czasie gdy kapusta jest na gazie my zajmujemy się przygotowaniem mięsa. Tak więc do dużej miski wkładamy mięso, wbijamy jajko, ścieramy cebulę na tarce o małych oczkach, dodajemy ryż ugotowany na sypko, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wszystko razem dokładnie mieszamy.

  Dokładnie mieszamy składniki
  Dokładnie mieszamy składniki

  W międzyczasie zaglądamy do kapusty. Jeśli woda już wrze czekamy jeszcze ok. 5-10 min. i wyjmujemy z garnka bądź odlewamy wodę. Kolejną czynnością będzie zdjęcie liści ze sparzonej już kapusty. Należy uważać bo można się oparzyć:) Gdy już rozbierzemy naszą kapustę wkładamy w nią wcześniej uformowane z mięsa kotleciki. Zawijamy, ewentualnie możemy przewiązać nitką aby mieć pewność, że nasze gołąbki podczas gotowania nie rozwiążą się.

  Jak zwinąć gołąbki?

  Ścinamy liść kapusty
  Ścinamy liść kapusty
  Układamy mięso
  Układamy mięso
  Składamy liść do środka
  Składamy liść do środka
  Zawijamy gołąbki
  Zawijamy gołąbki
  Zawijamy jeden raz
  Zawijamy jeden raz
  I jeszcze jeden raz
  I jeszcze jeden raz

  Kolejnym krokiem jest ułożenie na dnie garnka 2-3 liści z kapusty. Zapobiegną nam one przypaleniu się potrawy. Gdy włożymy już nasze gołąbki do garnka zalewamy je zimną wodą, możemy dodać liścia laurowego i ziele angielskie co spowoduje, że nasze danie będzie jeszcze smaczniejsze.

  Gotujemy gołąbki
  Gotujemy gołąbki

  Ostatnim krokiem jest dodanie koncentratu pomidorowego i doprawienie do smaku. Czynność tą wykonujemy gdy woda w garnku wrze i kapusta jest już prawie miękka. Wspaniałe i smaczne danie możemy zjeść z młodymi ziemniakami posypanymi koperkiem. Smaczne? Dla mnie gołąbki są wyjątkowe!

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Wysokość ta DIV wymagane do włączenia lepki pasek boczny