Dzisiaj jest: 21.9.2023, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Jak zacząć biegać? Początki bywają trudne ...

Dodano: 3 lata temu Czytane: 324 Autor:
Redakcja poleca!

Bieganie jest jednym z najbardziej skutecznych ćwiczeń aerobowych, przy czym nie wymaga dużych nakładów finansowych. Dzięki bieganiu wzmocnisz organizm, poprawisz kondycję

Jak zacząć biegać? Początki bywają trudne ...

Mówi się, że każdy może być biegaczem bez względu na to ile ma lat, ile waży i tego czy uprawia inną dyscyplinę sportu. Jest to sport idealny dla tych wszystkich, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy, poprawić swój stan zdrowia czy w końcu samopoczucie. Jednakże najważniejsza jest odpowiednia motywacja i cierpliwość.

Krótka recepta:

  1. Odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: Dlaczego chcę biegać?! Ten jasno postawiony cel pozwoli walczyć ze zniechęceniem, zmęczeniem i rezygnacją z dalszych treningów.
  2. Znajdź swoje tempo! Zbyt szybkie i zbyt intensywne treningi mogą spowodować zmęczenie, a tym samym zniechęcenie. Pamiętaj bieganie ma Ci sprawiać przyjemność!
  3. Wzmocnij swoją cierpliwość! Nie poddawaj się po kilku tygodniach, gdy nagle okaże się, że jeszcze nie zrzuciłeś zamierzonej ilości kilogramów i że nie jesteś nadal w stanie przebiec półmaratonu.
  4. Wsłuchaj się w swoje ciało! Zacznij odczuwać dobroczynne skutki biegania takie jak poprawa samopoczucia i powrót dobrego humoru. Bieganie uwalnia hormony szczęścia czyli endorfiny, a od tego wszystko się zaczyna.
  5. Walcz z wymówkami! Jeśli już zacząłeś nie odpuszczaj bo wówczas oszukujesz samą siebie i dajesz za wygraną czającemu się w ukryciu leniowi
  6. Niech czas treningu będzie święty bo to czas tylko dla Ciebie!
  7. Potrzebujesz dodatkowej motywacji?! Zapisuj swoje treningi na kartce, w komputerze, w sieci, możesz też ściągnąć specjalną aplikację na telefon z gps-em.
  8. Przytrafiła Ci się kontuzja, przeziębienie, problemy osobiste czy zawodowe które spowodowały przerwę w treningach? Gdy miną wróć do biegania! Być może będziesz musiała się cofnąć bo forma trochę spadła, a postawiony sobie cel się oddala. Nie przejmuj się bądź wytrwała i biegaj dalej. Pomyśl wówczas ile czasu już zainwestowałaś w treningi, szkoda by to było stracić.
  9. Nie lubisz biegać sama? Znajdź kogoś kto podziela Twoją pasję! Bieganie z kimś lub w grupie – jeśli taką uda Ci się znaleźć – dodatkowo motywuje, ponieważ możesz liczyć na wsparcie innych, ponadto nie odpuścisz sobie treningu, gdy wiesz że na Ciebie też ktoś liczy.
  10. Jeśli Ci się spodoba podejmij wyzwanie i biegaj zgodnie z wybranym dla siebie planem treningowym, który poprawi Twoją formę i być może przygotuje do startu w pierwszych zawodach.
Polecane

Zapisz się do newslettera:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.