Dzisiaj jest: 21.9.2023, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

W jakich butach biegać?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 318 Autor:
Redakcja poleca!

Jeśli jesteś początkującym biegaczką lub biegaczem to mam dla Ciebie radę. Nie biegaj w starych sportowych butach, a broń boże w trampkach czy tenisówkach!

W jakich butach biegać?

Aby biegać przyjemnie, skutecznie i nie robić krzywdy swoim stopom musisz sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

Jak powinnam dobrać buty? Na co zwrócić uwagę? Czy każde buty do biegania są dla mnie dobre? Jaki typ stopy posiadam?

To nie są łatwe pytania i aby dobrać właściwie buty należy wpierw sprawdzić jakim typem biegacza jesteś i jak biegasz. A jak to sprawdzić?

Przede wszystkim należy udać się do profesjonalnego sklepu, gdzie przeszkolony personel będzie miał odpowiednie narzędzia, aby takie badanie przeprowadzić. Na kupowanie butów biegowych wybierz się w godzinach popołudniowych, gdy stopy są już zmęczone noszeniem Ciebie przez cały dzień i lekko opuchnięte z tego powodu. Takie właśnie będą w czasie biegu. Podczas dobierania obuwia być może dowiesz się też od sprzedawcy jaki typ stopy posiadasz. Rozróżniamy aż trzy typy, a mianowicie:

 • stopa neutralną, w której ciężar ciała w czasie biegu rozkłada się równomiernie na całą stopę,
 • stopa pronującą, w której ciężar ciała w czasie biegu przenoszony jest na wewnętrzną część stopy,
 • supinującą, w której ciężar ciała w czasie biegu przenoszony jest na zewnętrzną część stopy.

Wybierając buty z pewnością nie powinnaś sugerować się fasonem czy kolorem, a zwrócić uwagę na następujące cechy:

 • pięta dobrze trzyma się w bucie ponieważ nie powinno dojść do żadnych otarć tej części stopy,
 • but powinien być pół numeru większy ale musi dobrze trzymać stopę,
 • but musi być dopasowany od samego początku, musisz odczuwać komfort od razu, a nie liczyć na to że się „rozejdzie”.

Pamiętaj o tych wszystkich cechach, którymi powinny charakteryzować się przymierzane przez Ciebie buty, jednak najważniejsze byś trafiła do profesjonalnego sklepu specjalizującego się w butach biegowych.

Jak się ubrać do biegania?

Cytat „Jak nas widzą tak nas piszą” czyli co o Tobie mówi Twój wygląd, ma również zastosowanie w odzieży biegowej. I nie chodzi tutaj o to co myślą o Tobie inni tylko to w co się ubierasz mówi dużo o Tobie, mówi czy szanujesz swoje ciało.

Wybierając poszczególne części garderoby do biegania przede wszystkim powinieneś zapomnieć o bawełnie, no chyba że lubisz ubierać się w gąbkę. Dlaczego w gąbkę? Otóż o ile bawełna na co dzień spełnia swoją rolę świetnie o tyle w przypadku nadmiernej wilgoci wydalanej w trakcie biegu, wchłania ją i trzyma.

Przymiotniki, które świetnie określają odzież dla biegaczy to: oddychająca, ciepłochronna, wiatroszczelna, wodoszczelna i odzieży o takiej charakterystyce powinnaś szukać. Producenci zachwalają, że to właśnie ich koszulka funkcyjna czy spodenki są najlepsze. Jednak to na jaką markę się zdecydujesz w dużej mierze zależne jest od zasobności Twojego portfela. Również wśród odzieży biegowej jak i w przypadku innych branż są różne półki cenowe i wcale nie znaczy to że ta tańsza koszulka jest gorsza. Jeśli nie wiesz na co się zdecydować popytaj znajomych biegaczy, przejrzy kilka for biegowych, może będą pomocne przy podjęciu decyzji.

Rodzaj potrzebnej odzieży zależy od danej pory roku. Późną wiosną, latem i wczesną jesienią potrzebujesz jedynie:

 • krótkich spodenek,
 • stanika sportowego,
 • koszulki funkcyjnej bądź topu,
 • skarpetek sportowych,
 • czapeczki z daszkiem bądź bandamki.

Natomiast w trakcie chłodniejszej późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny potrzebujesz jeszcze kilku dodatkowych rzeczy, a mianowicie:

 • bielizny termoaktywnej,
 • długich spodni bądź leginsów,
 • ciepłej bluzy lub kurtki do biegania,
 • rękawiczek, czapki bądź nauszników,
 • komina lub szalika chroniącego szyje.

To o czym należy pamiętać ubierając się w chłodne dni, to to żeby ubierać się na cebulkę. Otóż lepiej jest ubrać kilka cieńszych warstw niż jedną grubszą.

Polecane

Zapisz się do newslettera:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.